Co zrobić w przypadku utraty zęba?

Mimo, iż szkliwo na zębach jest niezwykle twarde, to często dochodzi do złamania lub ukruszenia zęba. Powodów pęknięć zębów jest mnóstwo, od sportu po wypadki komunikacyjne bądź podczas pracy, lecz wcale nie oznacza to, że zęby są w złej kondycji. Jednak niekiedy złamanie zęba może być spowodowane jego złym stanem, próchnicą, bruksizmem, chorobami lub nieprawidłową dietą. Jeśli podejrzewasz u siebie którąkolwiek z tych dolegliwości, koniecznie odwiedź dentystę Szczecin.

Złamany ząb – co robić?

Przede wszystkim, nie zwlekaj z wizytą u dentysty. Jeśli doszło do wybicia zęba, czym prędzej udaj się do specjalisty, który nie tylko jest w stanie naprawić ząb, a także zapobiec dalszym problemom. Jeżeli doszło do złamania zęba przy dziąśle, to warto zachować go, podobnie jak ukruszony fragment. Niekiedy ułamany fragment zęba można wykorzystać do reimplantacji. A jeśli mowa o implantach oraz licówkach, to z pewnością zainteresuje Cię dentysta Szczecin cennik.

Ukruszony ząb – co robić?

Tak jak w przypadku połamania zęba, czym prędzej umów się na wizytę w gabinecie stomatologicznym. Wówczas do uzupełnienia zęba wystarczy nieco kompozytu, który nie będzie znacząco różnił się od naturalnego zęba. Dobrym wyborem na uzupełnienie ubytku zęba jest również przyklejenie licówek, czyli porcelanowych nakładek. Jednak te metody są wystarczające jedynie w przypadku uzupełnienia ukruszonego zęba – poważniejsze uszkodzenia wymagają innych działań.

Złamany ząb – co należy zrobić?

W przypadku złamania całego zęba, które wpływa na stan miazgi, niezbędne jest wykonanie zdjęcia RTG zębów. Jeżeli ząb został złamany przy dziąśle, to konieczne może okazać się również leczenie kanałowe Szczecin. Taki zabieg wygląda podobnie, jak w przypadku zdrowego zęba, jednak należy wówczas wykorzystać specjalny wkład, który zwiększa odporność zęba. Na koniec zabiegu zostanie nałożona korona zębowa, która nie powinna się różnic w żaden sposób od naturalnych zębów.

W większości przypadków udaje się uratować złamany ząb. Jednak niekiedy szanse na uratowanie zęba są nikłe, na przykład gdy będziemy zbyt długo zwlekać z wizytą u stomatologa. Warto wiedzieć również, że ząb może zostać naprawiony również poprzez implant, reimplantację zęba utraconego oraz mostek protetyczny na zębach zdrowych. Te metody są jednak zarezerwowane dla najpoważniejszych złamań, gdy jest ono bardzo głębokie.

Jak rozpoznać ukruszony ząb?

W przypadku niewielkiego ukruszenia zęba, nie wszystko można zobaczyć gołym okiem. Choć może nam się wydawać, że wszystko optycznie jest w porządku, to ukruszony ząb może wymagać pomocy specjalisty. Jeśli po urazie czujesz dyskomfort podczas jedzenia lub picia, nadwrażliwość lub ból zęba, to czym prędzej należy skontaktować się z dentystą.

Co robić w przypadku urazu zęba?

W przypadku zębów może dochodzić do różnych urazów, od złamania korony zęba, uszkodzenia szkliwa i zębiny, po ułamanie kawałka zęba lub jego całkowitego wybicia. W każdej z tych sytuacji należy zgłosić się do stomatologa. Niezależnie od tego czy jest to drobne uszkodzenie zęba, czy mocno pęknięty ząb. W każdej z tych sytuacji stomatolog jest w stanie pomóc. W miarę możliwości zachowaj fragmenty złamanego zęba, a dentysta wykona odbudowę zęba, bądź jego części. Sposobów postępowania gdy ząb po urazie jest wiele i każdorazowo powinien być on dopasowany do problemu.

Wybity ząb u dziecka – jak postępować?

Jeśli mleczny ząb zostanie wybity, a z zębodołu sączy się krew, to należy poprosić dziecko, by zagryzło w jamie ustnej ligninę. Utrata zęba mlecznego nie jest niczym groźnym, jednak czasami może dojść do dyskomfortu. Zdecydowanie trudniejszą sytuacją jest wybity ząb stały u dziecka, bowiem wówczas nie ma czasu do stracenia. Jeśli dojdzie do uszkodzenia zęba stałego, to jedynym ratunkiem jest pomoc specjalisty, jak stomatolog dziecięcy Szczecin.

Czy pęknięty ząb można uratować?

W zdecydowanej większości przypadków złamany lub pęknięty ząb można naprawić. Nawet istnieją domowe sposoby na przyklejenie zęba, które jednak są tymczasowe. Największym problemem dla wielu okazuje się ubytek zęba jedynki, który ciężko jest zakryć i nie obejdzie się bez natychmiastowej interwencji dentysty. Jednak na rynku można znaleźć bezpieczne i sprawdzone produkty, które na chwilę chociaż będą stanowiły uzupełnienie tymczasowe zęba. Mimo wszystko, tymczasowe uzupełnienie brakującego zęba ma to do siebie, że po pewnym czasie należy je wymienić. Taki ułamany ząb często również musi być leczony kanałowo. Jeśli doszło do złamania zęba w dziąśle lub uszkodzenia miazgi zęba, to pomoc specjalisty jest konieczna.

Czy uzupełnienie jednego zęba jest drogie?

Wiele osób ciekawi, czy uzupełnienie ubytku zęba cena jest bardzo wysoka. Odpowiedz to oczywiście “to zależy”. Uzupełnienie zęba jedynki chociażby materiałem kompozytowym nie powinno być drogie. Jednak ponowne umieszczenie zęba lub wykonanie sztucznego zęba wymaga już dużo więcej pracy. Często też leczy się złamany ząb, a przeprowadzenie leczenia i sam dobór metody leczenia to duża odpowiedzialność. Jednak w przypadku utraconego zęba nie ma innej możliwości, niż po prostu go naprawić. Jeżeli chcesz poznać uzupełnienie zęba cena, to musisz skontaktować się ze swoim dentystą. Pamiętaj, że gdy ułamał się kawałek zęba lub uszkodzony został korzeń zęba, to trzeba działać szybko.

Gdzie naprawić złamany ząb?

Niezależnie od tego, czy złamał Ci się ząb po leczeniu kanałowym, czy przytrafił Ci się ukruszony ząb przy dziąśle, to koniecznie skontaktuj się ze specjalistą. Wiele osób szuka haseł: ukruszona jedynka co robić czy ukruszony ząb co robić. Chociaż brak jednego zęba lub uszkodzenie części zęba nie zawsze jest bolesne czy widoczne, to taki ząb należy jak najszybciej opatrzyć i zastosować licówki lub implanty. Tylko w taki sposób uchronisz ząb przed dalszym kruszeniem się. Nawet jeśli ząb jest martwy, to korzeń może być zdrowy, dlatego konieczna jest naprawa zęba poprzez odbudowę.