Ostatnia dekada przyniosła znaczący wzrost zainteresowania medycyną estetyczną. Szczególną popularnością cieszy się zabieg jakim jest wybielanie zębów, dający piękniejszy uśmiech i oczyszczający uzębienie. Jednak powstaje pytanie, czy w każdym przypadku warto wybielać zęby? Czy można to robić w domu, czy lepiej udać się na profesjonalne wybielanie zębów Szczecin?

Za i przeciw wybielaniu zębów

Za wybielaniem zębów przemawia przede wszystkim efekt końcowy – piękne, białe zęby, które dobrze się prezentują i dodają uroku. Tego typu zabieg poleca się szczególnie modelkom, aktorom oraz prezesom i osobom wysokich szczebli, którzy muszą prezentować się dobrze. Wybielanie zębów jest niekiedy nie zachcianką, a koniecznością. U osób uzależnionych od kawy, których zęby są w bardzo złym stanie wizualnym, zabieg wybielania może oczyścić powłokę zęba i w pewien sposób poprawić jej jakość. Jednak od wybielania ważniejsze jest leczenie zębów Szczecin, a pomóc w tym może endodonta Szczecin. Jeśli pojawiają się braki w uzębieniu, warto rozważyć implanty zębów Szczecin lub licówki Szczecin.

Wybielanie zębów ma jednak również ujemne strony. Często realizowane jest preparatami chemicznymi, które ingerując w powłokę szkliwa, ścierają ją. To wytarcie musi być minimalne i stanowić setną część mikrometra, jednak niekiedy wymyka się spod kontroli i uszkadza powłokę głębiej, negatywnie działając na dziąsła. Unikać wybielania powinny więc osoby o słabych dziąsłach i koronkach zęba. Przeciwwskazania do wybielania zębów mają także osoby poniżej 18 roku życia (nie powinny przystępować do zabiegu), kobiety w ciąży oraz osoby uzależnione od nikotyny. Nie należy też stosować inwazyjnych zabiegów w domu, ponieważ można uszkodzić szkliwo.

Wybielanie zębów – specyfika zabiegu

Wybielanie zębów realizuje się na dwa podstawowe sposoby – jako terapię domową oraz wybielanie w gabinecie stomatologicznym. Wybielanie domowe jest łatwiejsze, wymaga zakupu preparatów lub żelów wybielających, a następnie ich aplikowania. Efekty nie są jednak takie same jak w gabinecie. Wybielanie w gabinecie dentystycznym to natomiast zabieg bardziej skomplikowany i często rozłożony na dwie wizyty, ale skuteczny.

Co do bezpieczeństwa, zdecydowanie lepsze jest podejście do wybielania u stomatologa, bowiem czuwa on na bieżąco nad stanem zębów i w razie ryzyka uszkodzeń dziąseł interweniuje. Przy samodzielnym, domowym wybielaniu nie ma takiej gwarancji bezpieczeństwa. Warto też sprawdzić profesjonalne piaskowanie zębów Szczecin oraz bonding Szczecin. W naszym gabinecie prowadzona jest też stomatologia dziecięca Szczecin.