Nici dentystyczne to bardzo ważny element uzupełniający codzienną higienę jamy ustnej. Badania pokazują, że nitkowanie redukuje płytkę nazębną na powierzchniach stycznych o 50%. Dlaczego tak ważne jest nitkowanie zębów pokazuje odpowiedź na pytanie: „czym jest płytka nazębna, złogi nazębne albo biofilm”. Zasiedlane przez bakterie składniki śliny w połączeniu z cząstkami pokarmu, nabłonka jamy ustnej oraz produktów metabolizmu bakterii tworzą szczególnie przy brzegu dziąseł i w przestrzeniach między sąsiadującymi zębami powłokę. Jest ona idealnym środowiskiem do życia bakterii. Wyczuwamy ją językiem, szczególnie pod koniec dnia, jeśli nie myliśmy w ciągu dnia zębów. Trudno jest chronić się przed powstaniem takiej powłoki – płytki nazębnej, lecz można usuwać ją na bieżąco właśnie poprzez nitkowanie lub szczotkowanie! Warto pamiętać, że nieusuwana przez kilka dni płytka ulega zwapnieniu, zamieniając się stopniowo w kamień nazębny. Warto również zrobić test i kupić w aptece tabletkę z erytrozyną (cena ok. 50 groszy), która po rozgryzieniu spowoduje, że sami zobaczycie czy macie kamień nazębny, czy nie…
Ale okazuje się, że nić dentystyczna w rękach osoby, która nie wie, jak prawidłowo jej używać może prowadzić do: urazów tkanek miękkich! Używanie twardej szczoteczki, silne pocieranie nitką dentystyczną plus wykałaczką doprowadzić mogą do recesji, czyli cofania się dziąsła. Zanik dziąsła między zębami doprowadza z kolei do powstania przestrzeni międzyzębowej, gdzie chętniej wpadają resztki pokarmowe na później i nić dentystyczna staje się niewystarczająca.
Warto zaznaczyć, kiedy należy nitkować zęby?
Najlepiej dwa razy dziennie, a w szczególności wieczorem, ponieważ podczas snu wydzielanie śliny jest najmniejsze, a co za tym idzie, najsłabiej bronimy się przed bakteriami.
Jak powinniśmy nitkować zęby?
- Do dyspozycji powinniśmy przygotować fragment nici dentystycznej długi na ok. 40-50 cm.
- Napinamy krótki kawałek nici między palcami.
- Wprowadzamy nici w przestrzeń międzyzębową delikatnie, uciskając ją mocniej w momencie przejścia przez punkt styczny między zębami.
- Nić wprowadzamy głębiej i znowu delikatnie dociskamy do powierzchni zęba, którego chcemy oczyścić.
- Ruchem piłującym w kierunku powierzchni żującej brzegu zęba siecznego razem z płytką nazębną usuwamy nić z przestrzeni stycznej.
- Przewijamy brudny fragment nici.
- Czystym fragmentem nici rozpiętym między palcami wchodzimy w tę samą przestrzeń styczną.
- Ponownie dociskamy nitkę do powierzchni sąsiedniego zęba i ponownie delikatnym ruchem piłującym zsuwamy się po powierzchni zęba w kierunku powierzchni żującej brzegu siecznego.
Kiedy nitkowanie może być niebezpieczne?
W jamie ustnej mieszka 500 gatunków bakterii. Używanie tego samego krótkiego odcinka nici do czyszczenia wszystkich przestrzeni porównywalne jest do umycia umywalki w łazience szczotką do sedesu. Dlatego flossery, czyli nitki na plastikowym uchwycie to nie najlepszy pomysł do używania ich na co dzień, co najwyżej do incydentalnego zastąpienia wykałaczki… Nieprawidłowe nitkowanie może zakończyć się stanem zapalnym brodawki objawiającym się krwawieniem dziąsła co powinno jak najszybciej zachęcić nas do skontaktowania się z dentystą.