Czy systematyczne wizyty u okulisty są tak ważne?
Oczy są jednym z najważniejszych organów, a wzrok bez dwóch zdań jest dla wielu najważniejszym zmyłem. Dlaczego więc tak wiele osób ignoruje konieczność regularnych badań wzroku? Jako poradnia okulistyczna Szczecin zdajemy sobie sprawę z tego, że niektórzy mogą po prostu nie wiedzieć, jak często chodzić do okulisty. Nic zatem straconego, ponieważ z przyjemnością omówimy ten temat w poniższym artykule, zachęcając do regularnych wizyt u okulisty.
Dlaczego regularne badania okulistyczne są tak ważne?
Bez dwóch zdań, warto regularnie badać wzrok! Ale dlaczego? Przecież wzrok to najważniejszy zmysł! Ponadto odwiedzanie okulisty pozwala na:
- wczesne wykrycie chorób oczu, jak zaćma, jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej,
- wykrycie wad wzroku w ich początkowym etapie,
- poprawne dobranie soczewek kontaktowych czy okularów.
Jednak to jedynie początek zalet systematycznych badań wzroku. Dlatego traktuj wizyty kontrolne u okulisty jako profilaktykę, która może uchronić Cię przed poważnymi konsekwencjami.
Jak często badać wzrok? Osoby dorosłe
U osób dorosłych badania należy wykonywać mniej więcej co rok lub dwa. Do okulisty częściej powinny chodzić osoby, które noszą okulary lub soczewki. Jeśli jednak pomiędzy kontrolnymi badaniami czujesz pogorszenie wzroku, to należy niezwłocznie udać do specjalisty! Wówczas zalecamy przede wszystkim badanie ostrości wzroku, ale w zależności od konkretnego przypadku, może być to również badanie dna oka czy nerwu wzrokowego.
Kiedy udać się do okulisty z dzieckiem?
Pierwsze badanie okulistyczne u dzieci zaleca się zrobić przed rozpoczęciem nauki w szkole. Jeśli jednak w rodzinie występowały wady wzroku, rodzice lub dziadkowie zmagają się z dolegliwościami związanymi z narządem wzroku, bądź maluch ma problemy ze wzrokiem, to należy udać się na badanie nawet w okolicach 1 urodzin. Regularność i szybka reakcja może sprawić, że wzrok dziecka nie pogorszy się w przyszłości. Jeśli maluch komunikuje Ci problemy z widzeniem, to należy niezwłocznie iść do okulisty!
Badania wzroku u dzieci należy wykonywać minimum co 1/2 lata. Zaleca się przyjście na kontrolne badanie wzroku z maluchem, gdy ma on kolejno 1, 2 oraz 4 lata. Jeśli jednak nie ma żadnych nieprawidłowości ani obciążenia genetycznego, to kontrola wzroku może odbywać się raz na dwa lata. Pamiętaj też, że badanie wzroku wchodzi w skład badania bilansowego dziecka około 12 roku życia.
Jak często należy badać wzrok jako osoba starsza?
Seniorzy bardzo często zmagają się z problemami ze wzrokiem. Co do zasady powinni oni chodzić do okulisty przynajmniej raz w roku, na m.in. badanie pola widzenia czy badanie ciśnienia oka. Jednak starsze osoby często zmagają się z innymi chorobami, które mogą uszkadzać ostrość widzenia (cukrzyca, nadciśnienie tętnicze) i wtedy wizyta raz na rok to za mało. Ponadto do okulisty powinny niezwłocznie zapisać się wszystkie osoby, które odczuwają pogorszenie się wzroku czy cierpią na zespół suchego oka. Koniecznie sprawdź też plastyka powiek dolnych Szczecin oraz okulista Szczecin cennik.
Kiedy należy udać się do okulisty?
Nie musisz koniecznie wybierać się na podstawowe badanie wzroku, jeśli wymieniasz okulary czy kupujesz nowe opakowanie soczewek. Jednak zachęcamy do tego, jeśli poprzednie nosiłeś przez bardzo długi czas. Okulista może również pomóc dobrać okulary przeciwsłoneczne, ale jego zadaniem jest przede wszystkim zaproponować odpowiednie leczenie. Osoby z wadami wzroku powinny wykonywać badanie wzroku raz na 2 lata, bądź co roku, aby upewnić się, że nie uległa ona zmianie.
Jak wygląda badanie wzroku?
Częstotliwość badań wzroku zależna jest od indywidualnych potrzeb pacjenta, podobnie jak ich rodzaj. W gabinecie okulisty dowiesz się wszystkiego na ten temat, a specjalista przeprowadzi badanie w taki sposób, aby wykryć wszelkie nieprawidłowości. W przypadku chorób oczu możesz spodziewać się konieczności częstszych wizyt, niż w przypadku wad. Jednak aby nie narażać się na poważne konsekwencje, nie zaniechaj profilaktyki! Nawet jeśli nic Ci nie dolega, to warto raz na dwa lata udać się do okulisty i upewnić się, że Twój wzrok działa prawidłowo. Kolejne badania zmniejszają ryzyko uszkodzeń wzroku, a także zapobiegają rozwojowi chorób.
Szczególnie narażone na problemy ze wzrokiem są osoby starsze. Dlatego wszelkiego rodzaju wątpliwości związane ze wzrokiem powinny być natychmiastowo konsultowane ze specjalistą. Dobierze on odpowiednią formę leczenia, ale wcześniej przeprowadza badanie. Pamiętajmy również, aby okuliście na spotkaniu opowiedzieć o naszym trybie życia. Praca zmianowa czy przed komputerem jest poważnym obciążeniem dla gałek ocznych i może spowodować nieodwracalne zmiany.
Gdzie można zbadać wzrok?
Na zakończenie warto wspomnieć, że nie tylko okulista zajmuje się badaniem wzroku. Optometrysta na co dzień pomaga w doborze okularów i soczewek kontaktowych, badając ostrość wzroku. Jednak nie zajmuje się chorobami oczu – od tego jest wyłącznie okulista! Mimo wszystko, optometrysta również może zauważyć niepokojące objawy i odesłać Cię do specjalisty. Wówczas warto wybrać gabinet okulistyczny w swojej okolicy, w którym lekarz zajmie się naszym problemem.