Jak wygląda badanie wzroku?

Zdrowe oczy i prawidłowe widzenie nie dotyczy każdego z nas. Szacuje się, że aż 68% osób odczuwa swędzenie, pieczenie, zmęczenie, zaburzenia widzenia, a także inne dolegliwości związane ze zmysłem wzroku. Regularne badanie wzroku u specjalisty pomoże Ci wyeliminować te dolegliwości oraz wyryć wszelkie choroby i schorzenia oczu. Wiele osób zaniedbuje ten obowiązek ze względu na strach czy obawy przed bólem. Wynika to z braku wiedzy oraz świadomości na temat tego, jak przebiega wizyta kontrolna u okulisty i w jaki sposób bada się wzrok. Jeżeli Ty także chcesz poznać odpowiedź na te pytania, koniecznie zostań z nami do samego końca!

Profesjonalne badanie oczu – podstawowe badanie wzroku

Wizyty kontrolne u okulisty lub optometrysty to obowiązek każdego z nas, niezależnie od wieku czy stylu życia. Uważa się, że kontrolne badanie wzroku warto wykonywać min. co dwa lata. Po ukończeniu 40 roku życia, kiedy nasila się ryzyko wystąpienia poważnych chorób oczy, należy zintensyfikować ilość takich badań. Takie działanie może pomóc w szybszym wykryciu jaskry czy zwyrodnienia plamki. Jest to niezwykle ważne, ponieważ na wczesnych etapach te schorzenia nie dają odczuwalnych dolegliwości. To właśnie regularne badanie wzroku pozwala na szybką diagnozę.

Na częstsze badanie wzroku u okulisty powinny zdecydować się osoby chore na cukrzycę. To właśnie Ci pacjenci są bardziej narażeni na rozwój jaskry, zaćmy oraz występowanie zmian dna oka. W przypadku tych osób ważne jest dbanie o odpowiedni poziom cukru we krwi, ponieważ jest to czynnik, który ma wpływ na pogarszanie się wzroku. Na częstsze testy wzroku powinny udać się też osoby chorujące na nowotwory, choroby układu nerwowego czy choroby tkanki łącznej.

Badanie u okulisty – jak wygląda i ile kosztuje?

Badanie okulistyczne rozpoczyna się od wywiadu, który przeprowadza z pacjentem lekarz okulista. W trakcie jego trwania należy opowiedzieć o przyczynie wizyty u specjalisty, wszelkich nieprawidłowościach dotyczących narządu wzroku, przebytych chorobach i urazach, które obejmują zmysł wzroku.

Podczas standardowego badanie wzroku lekarz zapyta także o potencjalną, zdiagnozowaną wadę wzroku oraz rodzaj okularów czy soczewek kontaktowych, których używa pacjent. Lekarz zapyta o występowania chorób oczy wśród członków rodziny, aby wykluczyć wszelkie uwarunkowania genetyczne.

Samo badanie przedmiotowe polega na ocenie stanu powiek, oczodołów, wielkości oraz ruchomości gałek ocznych. Następnie okulista przeprowadza badanie ostrości wzroku, badanie pola widzenia, zakresu widzenia barw, a następnie kontroluje przedni i tylny odcinek oka.

Aby wykonać szybkie badanie ostrości widzenia, można wykorzystać refraktometrię, czyli komputerowe badanie wzroku. Nie wymaga ono specjalistycznego przygotowania ze strony pacjenta, a w bardzo krótkim czasie daje określa wielkość wady wzroku oraz jakość widzenia. Warto pamiętać, że taki rodzaj diagnozowania nie jest w stanie zastąpić pełnego badania optometrycznego oraz nie pomoże w wyborze właściwego rodzaju leczenia.

Badanie wady wzroku – kiedy udać się na badani wzroku?

Badanie pod kątem ostrości wzorku można wykonać też za pomocą tablicy Snellena, która zawiera litery i obrazki różnej wielkości. Pacjent podejmuje próbę ich przeczytania z konkretnej odległości, zarówno lewym, jak i prawym okiem.

Diagnostyka zdrowia narządy wzroku to także badanie pola widzenia. W jego trakcie można wykryć wczesne objawy jaskry czy odklejania się siatkówki. W trakcie trwania badania wzroku pacjent stara się śledzić jednym okiem punkt świetlny i sygnalizuje, w jakim momencie jest on dla niego widoczny. Na podstawie takiego testu dokonuje się analizy ewentualnych ubytków w polu widzenia, które mogą wskazywać na schorzenia siatkówki. W kolejnym etapie dokonuje się badania ciśnienia wewnątrzgałkowego. Do tego zadania wykorzystywana jest specjalistyczna aparatura o nazwie tonometr, który może być dotykowy lub bezdotykowy.

Wszelkie nieprawidłowości, które zostaną wykryte przez specjalistę mogą skutkować koniecznością wprowadzenia leczenia okulistycznego lub zastosowaniem soczewek okularowych lub okularów do korekcji wzroku. Specjalista zaleci Ci prawidłowy tok leczenia i będzie kontrolował stan Twojego wzroku.

Sprawdzenie wzroku – systematyczne wizyty u okulisty

Wiele osób nie wie, jak wygląda wizyta u okulisty, dlatego zaniedbuje systematyczną kontrolę wzroku. W trakcie badania kontrolnego, przynajmniej raz na dwa lata wykonuje się test przedniego odcinka oka. Podczas jego trwania ocenia się stan rogówki, tęczówki, siatkówki oraz ciała rzęskowego. Takie i badanie w lampie szczelinowej pozwala wykryć potencjalne uszkodzenia w obrębie gałki ocznej. Można je wykonać w przypadku pogorszenia widzenia. Z kolei badanie okna tylnego można wykonać za pomocą oftalmoskopu. Za jego pomocą bada się ciało szkliste i siatkówkę. Aby je wykonać, należy rozszerzyć źrenicę.

Jak sprawdzić wzrok? Ile trwa wizyta?

Teraz, kiedy już wiesz badanie wzroku jak wygląda, możesz umówić się na wizytę. Dzięki niej wykluczysz wszelkie choroby oraz dolegliwości wzroku, zadbasz o stan swoich powiek, a także gałek ocznych. Warto zdecydować się na skorzystanie z usług doświadczonego profesjonalisty, który przeprowadzi diagnostykę w sposób dokładny i kompleksowy. To właśnie nasz okulista Szczecin wykona dla Ciebie takie usługi, jak badanie wzroku Szczecin czy leczenie jaskry Szczecin.