Zabieg plastyki powiek to operacja powiek dolnych lub górnych, która wykonywana jest zarówno z powodów medycznych, jak i estetycznych. Z uwagi na to, że skóra wokół oczu oraz samo oko są bardzo wrażliwe, zalecenia po operacji dla pacjentów są bardzo ważne.
Proces gojenia powiek po zabiegu- ważne informacje
Czym jest plastyka powiek górnych i dolnych?
Korekta powiek górnych i dolnych jest zabiegiem z zakresu chirurgii plastycznej. Plastyka powiek jest procedurą, która ma na celu odmłodzenie twarzy lub poprawę widoczności. W przypadku powiek górnych wskazaniem mogą być opadające powieki, które powodują ograniczone pole widzenia. Zabieg korekty powiek należy jednak również do czysto estetycznych zabiegów. Procedura dotycząca powiek górnych polega na usunięciu nadmiaru skóry oraz tkanki tłuszczowej. Korekta powiek górnych wykonywana jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym, a ten rodzaj korekty powiek zazwyczaj pozostawia małą bliznę w naturalnym załamaniu powieki. W przypadku plastyki powiek dolnych wykonuje się nacięcie pod linią rzęs lub wewnątrz powieki. Korekta dolnych powiek to zabieg, który niweluje worki pod oczami oraz zmarszczki. W przypadku powiek dolnych koncentruje się on na usunięciu lub przemieszczeniu tkanki tłuszczowej.
Dlaczego występują obrzęki po operacji powiek?
Plastyka powiek po zabiegu często już bezpośrednio powoduje obrzęk, który wynika z reakcji organizmu na interwencję chirurgiczną, naruszenia naczyń krwionośnych i limfatycznych lub nagromadzenia się płynów w operowanym obszarze. Oczy po operacji powiek górnych lub dolnych są zwykle najbardziej opuchnięte przez pierwsze kilka dni, a do 14 dni po zabiegu korekcji powiek powinny powoli wracać do normy. Aby zmniejszyć obrzęk oka, pacjent może stosować zimne okłady. Czas rekonwalescencji po plastyce powiek może różnić się w zależności od wielu czynników.
Jak wygląda rekonwalescencja po plastyce powiek?
Okres rekonwalescencji po plastyce powiek zazwyczaj trwa od dwóch do czterech tygodni. Czas rekonwalescencji po operacji oraz proces gojenia oka zwykle mogą różnić się w zależności od skóry pacjenta, dbania o ranę, aktywności oraz ekspozycji oka na warunki atmosferyczne. Bezpośrednio po zabiegu plastyki powiek oczy są opuchnięte i widoczne są siniaki. Wstępny okres gojenia powiek trwa 5-7 dni. Po tym czasie zdejmowane są szwy. Po miesiącu wszystkie obrzęki powinny zniknąć, a powieki powinny przybrać naturalny kształt. Po około 3 miesiącach pacjent powinien zaobserwować całkowitą regenerację, czyli wybladnięte blizny. Wtedy widoczny jest ostateczny efekt zabiegu.
Zalecenia po plastyce powiek – pielęgnacja powiek po operacji
Jak masować blizny po korekcie powiek?
Aby efekty plastyki powiek były lepiej widoczne, można masować blizny po zabiegu. Masaż pomaga zapobiegać zrostom w tkankach podskórnych i minimalizować ryzyko powstania bliznowców. Poza tym pobudza on mikrokrążenie, co przyspiesza gojenie oraz zwiększa elastyczność skóry. Technika masażu powiek zależy od wykonanego zabiegu oraz zaleceń lekarza. Taki rodzaj masażu powinno wykonywać się dopiero po pełnym wygojeniu ran, co może potrwać około 2-3 tygodnie. Z uwagi na to, że skóra powiek jest bardzo wrażliwa, należy wykonywać go bardzo delikatnie i powoli. Masaż nie może być bolesny. Po umyciu rąk, oczyszczeniu blizny i nałożeniu odpowiedniego preparatu, można wykonywać delikatne uciski przez 10-15 sekund lub masować bliznę niewielkimi, okrężnymi lub wzdłużnymi ruchami, aby delikatnie rozciągnąć tkankę. Należy wykonywać go 2-3 razy dziennie przez kilka miesięcy.
Czym smarować blizny po operacji powiek?
W przypadku wyboru preparatu do blizn po plastyce powiek, należy stosować się do zaleceń, jakie lekarz podał bezpośrednio po plastyce powiek. Ogólne zalecenia po zabiegu dotyczą chronienia blizn przed słońcem, przez co powinno używać się filtrów przeciwsłonecznych. Naturalne olejki, takie jak olejek migdałowy lub z dzikiej róży mogą poprawić elastyczność skóry. Do preparatów wspomagających gojenie należą maści i żele silikonowe, takie jak Dermatix lub Strataderm, które pomagają zmiękczyć bliznę oraz kremy z witaminą E, wspomagające regenerację skóry. Maści z heparyną, na przykład Lioton 1000 można stosować na wczesnym etapie gojenia w celu zmniejszenia obrzęku. Preparaty silikonowe należy używać dopiero po zdjęciu szwów, a kremy i żele na blizny, gdy rana jest całkowicie zagojona. W przypadku gdy występują alergie lub zmiany wokół okolic oczu, na pytanie “Czym smarować powieki po operacji?” powinien jednak odpowiedzieć lekarz lub farmaceuta.
Jakich należy przestrzegać zaleceń pooperacyjnych?
Oprócz ochrony przed słońcem, zalecenia po operacji plastycznej oczu to unikanie wysiłku fizycznego, sauny i basenu przez pierwsze 4-6 tygodni. Przez pierwsze 3 tygodnie zabrania się również stosowania makijażu w okolicach oczu i noszenia soczewek kontaktowych. Prawidłowe postępowania po plastyce powiek dotyczą utrzymywania higieny. Rany nie powinno się dotykać brudnymi rękami oraz należy czyścić ją regularnie, zgodnie z zaleceniami lekarza.
Możliwe komplikacje po zabiegu
Komplikacje mogą zdarzyć się mimo stosowania się do zaleceń. Do powszechnie występujących zalicza się obrzęk i siniaki, suchość oczu oraz infekcje. W przypadku suchości oczu oraz infekcji należy zgłosić się na badanie wzroku do lekarza okulisty. Rzadko występujące komplikacje to wystąpienie asymetrii, problemów z zamykaniem oczu, asymetrii czy jaskry. Leczenie jaskry, jak i innych problemów również wymaga konsultacji z okulistą. Plastyka powiek dolnych, tak jak wszystkie inne operacje, może również doprowadzić do powstania bliznowców lub przerostu blizny. Może wymagać to leczenia lub zabiegów. W przypadku braku chronienia blizn przed słońcem, pojawić mogą się przebarwienia. Mają one jednak jedynie charakter estetyczny, ponieważ nie powodują one bólu lub dyskomfortu. W przypadku wszelkich niepokojących objaw lub wątpliwości należy natychmiast skontaktować się lekarzem.