Popularna wada wzroku u dziecka – jak ją leczyć?

Problemy ze wzrokiem to coraz bardziej popularne schorzenie. Coraz większa ilość czasu, którą spędzamy prze ekranami komputerów i telefonów z pewnością nie przyczynia się do poprawy jakości naszego widzenia. Choroby oczu oraz wzroku coraz częściej dotyczą też dzieci. W ich przypadku najważniejsza jest szybka diagnoza oraz szybie wdrożenie leczenia. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czy wada wzroku u dziecka może się cofnąć oraz jak wygląda leczenie wad wzroku u dzieci, koniecznie zostań z nami do samego końca.

Wrodzona wada wzroku u maluchów – niemiarowość oka

Wada wzroku u dzieci to sytuacja, podczas której światło wpadające do wnętrza oka nie zostaje skupione przez układ optyczny. Takie schorzenie nazywane jest wadą refrakcji lub niemiarowością oka. Zaburza ona prawidłową ostrość wzroku i zmusza dziecka oraz rodzica do zastosowania odpowiedniego leczenia.

Do najczęstszych objawów można zaliczyć zaciskanie oczu u dziecka, mrużenie oczu u dziecka, a także ból oczu u dziecka. W zależności od rodzaju wady, może ona nawet zostać całkowicie wyleczona.

Duża wada wzroku u dziecka – problemy z widzeniem u najmłodszych

Jedną z najbardziej popularnych wad wzroku, które dotyczą dzieci jest krótkowzroczność. Polega ona na tym, że wiązka światła, która przenika przez rogówkę, siatkówkę i ciało szkliste oka skupia się przed siatkówką. Jest to spowodowane zbyt dużą mocą optyczną struktur załamujących światło w stosunku do długości gałki ocznej.

Efektem tego jest fakt, że dziecko źle widzi obiekty, które znajdują się daleko od niego. Takie niewyraźne widzenie z daleka może utrudniać odczytywanie informacji z tablicy w trakcie lekcji czy zabawę podczas przerw lekcyjnych. Takie upośledzenie narządu wzroku u dzieci wynika z czynników genetycznych i środowiskowych. W przypadku krótkowzroczności, leczenie polega na dobraniu odpowiednich okularów korekcyjnych. Dla dzieci w wieku szkolnym można zastosować szkła kontaktowe.

Wodzona wada wzroku – najczęściej występujące wady wzroku dzieci

W przypadku małych dzieci popularna jest także dalekowzroczność, czyli nadwzroczność. W tym przypadku promienie światła wpadające do oka skupiają się za siatkówką. Plusowa wada wzroku u dziecka powoduje niewyraźne widzenie z bliska. Ten rodzaj schorzenia wzroku u dzieci w wieku przedszkolnym może mieć charakter przewlekły, ale także ustępujący. Wynika to z faktu, że oko dziecka rozwija się i ziemia się też jego budowa. Wydłużenie się gałki ocznej może powodować zaniknięcie tej wady. W takim przypadku leczenie nie jest konieczne. Jeżeli wada postępuje, należy dokonać jej leczenia. W tym przypadku stosuje się soczewki skupiające.

Wada wzroku u 4 latka – astygmatyzm w dzieci

Astygmatyzm to inaczej niezborność oka. Ta wada wzroku jest spowodowana przez nieprawidłową krzywiznę rogówki. Astygmatyzm u dzieci to kolejna wada, która leczona jest za pomocą soczewek, jednak tym razem mowa o szkłach cylindrycznych. Ta jedna z najczęstszych wad u najmłodszych polega na zaburzeniach ostrości wzroku obu ocz, zarówno z daleka, jak i z bliska.

Ten rodzaj wady wzroku może być dziedziczny lub mieć charakter wtórny, czyli rozwinąć się na skutek urazu. Może zdarzyć się też sytuacja, kiedy ostrość wzroku obu oczu różni się od siebie. W takiej sytuacji koniecznie jest wdrożenie indywidualnego planu leczenia, który dobierany jest na podstawie wielkości wady wzroku oraz jej zaawansowania.

Wady wzroku u małych dzieci – korekcja zeza

Zez to schorzenie oka, które występuje w pierwszych latach życia dziecka. Powstaje ono na skutek nieprawidłowości w działaniu mięśni oczu i może skutkować zaburzeniami widzenia przestrzennego. Szybka interwencja rodzica może w całości zlikwidować problem i sprawi, że dziecko w przyszłości będzie widzieć lepiej.

Taka wada wzroku u dwulatka powinna zostać zdiagnozowana podczas zaplanowanego badania okulistycznego. Korekcję takiej wady najlepiej jest usunąć jeszcze w wieku niemowlęcym. W przypadku dzieci starszych może być już na to za późno.

Wada wzroku u niemowlaka – zadbaj o wzrok swojego dziecka

Badanie wzroku u dzieci jest niezwykle ważne, ponieważ może przyczynić się do szybkiej diagnozy dużych i małych wad wzroku. Nieskorygowane problemy z widzeniem mogą skutkować przewlekłymi bólami głowy, trudnością w nauce, a nawet utratą wzroku.

Zaleca się regularne korzystanie z takich wizyt u okulisty, nawet kiedy nie pojawiają się widoczne problemy z widzeniem. Oto poszczególne wytyczne i wskazówki, które dotyczą tego rodzaju spotkań:

  • Noworodki i niemowlęta – takie badanie powinno zostać przeprowadzone w pierwszych miesiącach życia malucha, jako część rutynowych badań pediatrycznych.
  • Przedszkolaki i dzieci w wieku szkolnym – takie badanie powinno zostać przeprowadzone co najmniej raz przed rozpoczęciem nauki w szkole. Następnie jego częstotliwość powinno zwiększyć się do jednej wizyty w roku.
  • Dzieci z czynnikami ryzyka – jeżeli dziecko pozostaje w grupie ryzyka lub w jego rodzinie zostały zaobserwowane przewlekłe problemy z widzeniem, należy znacząco zwiększyć ilość wizyt okulistycznych.

Należy pamiętać, że wygląd każdego badania będzie różnił się w zależności od potrzeb małego pacjenta. Wczesna diagnoza wad wzroku u dziecka jest kluczowa dla jego prawidłowego rozwoju oraz dobrej jakości życia. Nasz dobry okulista Szczecin wykona dla Twojego dziecka takie badanie wzroku. Ty możesz zdecydować się na takie zabiegi, jak leczenie zaćmy Szczecin czy korekcja powiek Szczecin.