Piaskowanie zębów – kto powinien się na nie zdecydować?
Zdrowe i zadbane zęby to wizytówka każdego z nas. Ładny uśmiech to jedna z najważniejszych rzeczy w naszym wyglądzie, dlatego warto o niego dbać. Picie kawy i herbaty, palenie papierosów oraz jedzenie dużej ilości owoców może znacząco wpływać na stan naszego uzębienia. W takiej sytuacji grozi nam nie tylko rozwój próchnicy, ale także powstawanie dziur oraz osadu nazębnego. Ten ostatni ma szczególny wpływ na kolor szkliwa zębów. Stają się one bardziej żółte, mają nieprzyjemną teksturę oraz są podatne na powstawanie przebarwień. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak skutecznie radzić sobie z osadem na zębach, koniecznie zostań z nami do samego końca!
Co daje piaskowanie zębów? Uciążliwe przebarwienia zębów
Piaskowanie to bardzo prosty i rutynowy zabieg, który zaleca się, aby poprawić ogólny stan jamy ustanej. Polega ona na usunięciu z zębów zalegającej płytki i osadu. Wykonuje się to za pomocą zawiesiny, która w swoim składzie posiada drobinki czyszczące, czyli piasek stomatologiczny. Cząsteczki tej substancji są na tyle twarde i zbite, aby móc z powodzeniem usuwać nagromadzony osad. Są też na tyle delikatne, że nie należy obawiać się o uszkodzenia w obrębie jamy ustnej. W większości przypadków wykorzystywane są cząsteczki wodorowęglanu sodu, które kojarzymy, jako soda oczyszczona bądź gliceryna.
Takie czyszczenie zębów u dentysty może przebiegać na dwa sposoby:
- Piaskowanie naddziąsłowe – procedura usuwania kamienia nazębnego dotyczy eliminacji płytki nazębnej z tej części zęba, która znajduje się ponad powierzchnią dziąsła. Takie piaskowanie zębów jest zabiegiem bezbolesnym i nieinwazyjnym. Do zaleceń po zabiegu wlicza się skalling, higienizację, a nawet wybielanie zębów.
- Piaskowanie poddziąsłowe – polega na usuwaniu kamienia z trudno dostępnym miejsc, w szczególności z kieszeni zębowej. Ten rodzaj oczyszczania zębów z osadu jest wykonywany w bardziej czułym i ukrwionym miejscu, dlatego procedura zakłada użycie delikatniejszego preparatu.
Ile trwa piaskowanie zębów? Pozbądź się osadu i przebarwień!
Czas, w jakim wykonuje się piaskowanie zębów oraz skaling nie należy do długich. Z kolei sam efekt piaskowania zębów jest bardzo zadowalający. Polega nie tylko na polepszeniu higieny jamy ustnej, eliminacji chorób przyzębia, ale także dodaje Ci pewności siebie. Regularne piaskowanie zębów to prosty sposób na pozbycie się wielu nieprzyjemnych dolegliwości, a nawet na uniknięcie utraty zębów.
Piaskowanie usuwa osad nazębny, ale także daje efekty podobne do wybielania zębów. Procedura profesjonalnego oczyszczania zębów jest warta swojej ceny!
Co to piaskowanie zębów? Zdrowie zębów i dziąseł
Teraz, kiedy już wiesz piaskowanie zębów na czym polega, koniecznie musisz dowiedzieć się, jakie są wskazania do zabiegu. Zalicza się do nich:
- duże ilości pitej kawy oraz herbaty,
- regularne palenie papierosów,
- czynne leczenie aparatem ortodontycznym,
- wada zgryzu, takie jak stłoczenie zębów,
- nadwrażliwość zębów.
Piaskowanie zębów przeciwwskazania – na czym polega piaskowanie?
Piaskowanie zębów to zabieg stomatologiczny, który ma na celu oczyszczenie ich z zalegającego brudu. Często towarzyszy mu także skalling, czyli oczyszczanie zębów z kamienia za pomocą ultradźwięków. Zabieg piaskowania zębów wykonuje się, aby dotrzeć do ukrytych miejsc w jamie ustanej, których nie dosięga się podczas szczotkowania zębów. Skalling i piaskowanie zębów pomogą Ci odzyskać piękny uśmiech oraz dobre samopoczucie.
Czyszczenie zębów w gabinecie stomatologicznym jest jednym z najważniejszych etapów higienizacji zębów, które należy wykonywać systematycznie. Możesz przeprowadzić piaskowanie i skalling, gdy zauważysz, że Twoje zęby są pożółkłe i posiadają liczne przebarwienia.
Piaskowanie i skaling posiadają także przeciwwskazania do ich wykonania. Należą do nich:
- zaburzenia pracy serca,
- ciąża,
- choroby układu oddechowego,
- choroby dziąseł,
- stany zapalne jamy ustanej,
- choroby wrzodowe,
- owrzodzenia śluzówki.
Zalecenia po piaskowaniu zębów – oczyszczanie zębów u profesjonalisty
O zęby po piaskowaniu należy odpowiednio dbać. Bezpośrednio po zabiegu musisz powstrzyma się od jedzenia przez 2-3 godziny. Następnie przez kilka kolejnych dni należy unikać spożywania kwaśnych produktów, a także tych, które wykazują silne właściwości barwiące.
Niektórzy stomatolodzy zalecają, aby po procedurze piaskowania zębów sięgnąć po płukankę z chlorheksydyny. Poza tymi zaleceniami, skaling i piaskowanie zębów jest “bezobsługowe”.
Jak często piaskować zęby? Profesjonalne czyszczenie zębów
Teraz już wiesz, jak wygląda piaskowanie zębów i jakie przeciwwskazania towarzyszą takiemu oczyszczeniu zębów. Do dodatkowych informacji można zaliczyć także te o cenie i częstotliwości takiego zabiegu. Piaskowanie powinno wykonywać się około 2 razy do kroku. Z kolei sama procedura to wydatek rzędu od 250 do 350 złotych.
Nasz dentysta Szczecin wykona dla Ciebie zabieg, jakim jest piaskowanie Szczecin. Możesz umówić się też na licówki Szczecin oraz bonding zębów Szczecin. Serdecznie zapraszamy!