Licówki stomatologiczne: Czym są i jak działają?

Piękny uśmiech może zwiększyć pewność siebie i poprawić ogólne samopoczucie. W przypadku osób zmagających się z niedoskonałościami uzębienia licówki stomatologiczne mogą być idealnym rozwiązaniem.

Co to są licówki stomatologiczne?

Licówki to cienkie, wykonane na zamówienie powłoki, które pokrywają przednią powierzchnię zębów. Wykonuje się je z materiałów w kolorze zęba, zazwyczaj z porcelany lub kompozytu żywicznego, co zapewnia naturalny wygląd.

Dlaczego warto wybrać licówki?

Licówki stomatologiczne poprawiają wygląd zębów i są doskonałym rozwiązaniem wielu problemów związanych ze stomatologią estetyczną, takich jak przebarwione zęby, wyszczerbione zęby, a nawet gdy zęby mają nieregularny kształt.

Jak długo przygotowuje się licówki stomatologiczne?

Założenie licówek wymaga zazwyczaj trzech wizyt – konsultacji, przygotowania i nałożenia.

Konsultacja

Podczas wstępnej konsultacji lekarz oceni stan uzębienia, aby określić, czy licówki Szczecin są odpowiednim rozwiązaniem dla Twoich potrzeb. Może to obejmować zdjęcia rentgenowskie i wyciski zębów.

Przygotowanie

Aby przygotować ząb do założenia licówki, lekarz usunie z powierzchni zęba około pół milimetra szkliwa, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi grubość licówki, która ma zostać założona. Następnie pobierany jest wycisk lub model zęba i wysyłany do laboratorium dentystycznego, gdzie licówka jest wykonywana na zamówienie.

Zastosowanie

Gdy licówka będzie gotowa (zwykle po 2-4 tygodniach), lekarz umieści ją najpierw na zębie, aby sprawdzić jej dopasowanie i kolor, przycinając ją w razie potrzeby w celu idealnego dopasowania. Następnie ząb zostanie oczyszczony, wypolerowany i wytrawiony, aby nadać mu szorstkość, która pozwoli na uzyskanie mocnego połączenia. Licówka jest następnie cementowana do zęba, a specjalna wiązka światła powoduje jej szybkie utwardzenie.

Podsumowując, licówki są wszechstronnym rozwiązaniem w zakresie stomatologii estetycznej, służącym poprawie wyglądu uśmiechu. Stanowią one konserwatywne podejście do zmiany koloru i kształtu zęba i mogą mieć ogromny wpływ na Twój uśmiech. Jeśli rozważasz poprawę swojego uśmiechu, licówki stomatologiczne mogą być świetną opcją. Zawsze należy skonsultować się z dentystą, aby zrozumieć, jakie rozwiązanie najlepiej odpowiada indywidualnym potrzebom. W mieście Szczecin dentysta z doświadczeniem pomoże Ci wybrać najlepszą metodę.