Licówki na zęby

Zdrowe i proste zęby to jeden z najważniejszych elementów naszego wyglądu. Systematyczne wizyty kontrolne u stomatologa, codzienne mycie zębów oraz ich nitkowanie zdecydowana pomaga w utrzymaniu dobrego tanu naszego uzębienia. Są jednak osoby, które pomimo odpowiedniego dbania o swój uśmiech, nie są zadowolone z jego stanu. W takiej sytuacji można zdecydować się na założenie licówek, który znacząco poprawiają wygląd jamy ustnej. Jeżeli chcesz dowiedzieć się na temat licówek stomatologicznych, koniecznie z nami zostań. Przeczytaj artykuł do końca i zyskaj podstawową wiedzę w tym temacie.

Co to jest licówka? – piękny uśmiech w kilka chwil

Licówki to cienkie, pojedyncze nakładki na na zęby, których celem jest poprawienie ich wyglądu. Licówki przykleja się do wcześniej przygotowanej powierzchni zębów, aby były one w stanie się na nich utrzymać.

Prawidłowo wykonane licówki mogą znacząco poprawić wygląd Twoich zębów. Poprawiają one kolor naszego uzębienia, ujednolicają ich długość, kształt oraz likwidują przebarwienia. Z tego powodu aplikacja licówki zastępuje także zabieg wybielania zębów.

Licówki wykonane z kompozytu zakłada się także w celu uzupełnienia niewielkich ubytków w zębach, w leczeniu nieznacznych wad zgryzu czy usunięcia niedoskonałości zębów. Miejsca na licówki często wymagają szlifowania zębów.

Jeżeli zastanawiasz się, licówki jak się robi, istniej na to kilka sposobów. Mogą one zostać wykonane z akrylu, ceramiki, kompozytu oraz porcelany.

Czym są licówki? – rodzaje licówek

Istnieje kilka rodzajów licówek dentystycznych, które zostały wykonane z odmiennych materiałów. Do najpopularniejszych kategorii licówek należą:

 • Licówki ceramiczne – najczęściej wykonane są z krzemionki, kaolinu lub kwarcu. Zdecydowanie warto robić licówki ceramiczne, ponieważ są one odporne na gromadzenie się płytki nazębnej oraz są w stanie poprawić wygląd zębów.
 • Licówki porcelanowe – do najczęstszych wyborów pacjentów należą licówki porcelanowe. Swoją popularność zyskały dzięki odporności oraz elastyczności. Takie licówki porcelanowe zwykle wytrzymują nawet 15 lat. Są niezwykle cienkie, a co za tym idzie wyglądają bardzo naturalnie.
 • Licówki kompozytowe – zakłada się je na powierzchni zębów w celu poprawy ich wyglądu. Są znacznie tańsza niż pozostałe rodzaje, jednak należy je wymienić już po kilku latach. Materiały kompozytowe są światłoutwardzalne, a także posiadają jednolity kolor, przez co wyglądają mniej naturalnie i skłonne do przebarwień.
 • Licówki akrylowe – w niektórych przypadkach zakłada się tymczasowe licówki z masy akrylowej, jednak najczęściej są one rozwiązaniem tymczasowym.

Licówki efekty dają niezwykle zadowalające. Doświadczony dentysta wykona dla Ciebie takie nakładki w gabinecie stomatologicznym nawet podczas jednego zabiegu. Licówki porcelanowe opinie są w większości pozytywne, dlatego warto się na nie zdecydować.

Nakładki licowe na zęby – kto może się na nie zdecydować?

Stosowanie licówek w znaczącym stopniu poprawia wygląd zębów pacjenta przy minimalnej ingerencji w ich strukturę. Takie rozwiązanie ulepsza nie tylko kształt zęba, ale także ich kolor czy rozmiar. Jest to dobry pomysł na usuwanie szpar pomiędzy zębami czy walkę z przebarwieniami.

Licówki bez szlifowania można zastosować także w celu zniwelowania niewielkich wad zgryzu. Można też założyć licówki na krzywe zęby. Wiele osób zastanawia się, czy licówki niszczą zęby, jednak bez powodu. Zabieg ten jest w pełni bezpieczny dla naturalnego uzębienia.

Licówki porcelanowe jak się zakłada?

Licówki zakłada się wyłącznie po uprzednim odbyciu wizyty kontrolnej. W jej trakcie dentysta sprawdza stan Twoich zębów, omawia przebieg zabiegu oraz odpowiada na wszystkie pytania.

Następnym krokiem będzie wybór właściwego koloru oraz kształtu licówek, a także wykonanie zdjęć oraz odlewu do wykonania modeli gipsowego. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie powierzchni zęba i próba dopasowania nakładek.

Jeżeli zostały one dobrane prawidłowo, można przystąpić do ich trwałej instalacji. Cementowanie, utwardzanie oraz polerowanie to czynności, które gwarantują trwałość licówek. Na samym końcu należy sprawdzić zgryz pacjenta, aby uniknąć dyskomfortu. Teraz, gdy już wszystko jest gotowe możesz cieszyć się swoim nowym, pięknym uśmiechem.

Zakładanie licówek – przeciwwskazania

Piękny uśmiech i naturalny wygląd zębów to marzenie każdego z nas. Jeżeli nie jesteśmy w tanie uzyskać go naturalnie, możemy zdecydować się na licówki porcelanowe na zęby. Pomimo coraz bardziej powszechnego stosowania nowoczesnych metod stomatologicznych, nie każdy może zdecydować się na taki zabieg. do głównych przeciwwskazań należy:

 • bruksizm,
 • próchnica,
 • zaawansowane stany zapalne dziąseł,
 • niewłaściwa higiena jamy ustnej,
 • nawyk obgryzania paznokci,
 • występowanie zaburzeń okluzyjnych.

Koszt licówek porcelanowych – ratunek dla krzywych zębów

Cena licówek uzależnione jest od wielu czynników. Założenie licówek na wszystkie zęby będzie zdecydowanie bardziej kosztowne niż licówki na przednie zęby. Znacznie mniejsza cena obejmuje także licówki tymczasowe, które jednak należy wymieniać i wiele częstsze.

Dodatkowe środki finansowe należy przeznaczyć na wstępne leczenie stomatologiczne, który często należy podzielić na kilka etapów. Na ostateczny koszt ma też wpływ rodzaj tworzywa, z którego została wykonana licówka. Szacuje się, że średni koszt pojedynczej licówki akrylowej to około 200 złotych, a z kolei za jedną licówkę porcelanową można zapłacić nawet 1500 złotych.

Zęby licówki – co jeszcze warto wiedzieć?

Temat licówek jest bardzo szeroki i wymaga indywidualnego podejścia do każdego pacjenta. Jeszcze przed rozpoczęciem decyzji o ich założeniu, należy dokładnie zapoznać się z wszelkimi informacjami na ich temat. Aby licówki wyglądały, jak naturalne zęby, trzeba wykonać nie tylko ich prawidłową instalację, ale także prawidłowo o nie dbać.

Co jeszcze warto wiedzieć licówkach kompozytowych na zębach?

 1. Licówki nie są koniecznością, a jedną z metod stomatologii estetycznej na uzyskanie idealnego uśmiechu.
 2. Licówki na krzywe zęby można założyć nawet na pojedynczy ząb.
 3. Nie każde licówki zębów wymagają szlifowania.
 4. Licówki mogą zostać z Tobą do końca życia, jednak musisz o nie odpowiednia dbać.
 5. Kształt i kolor licówki powinien zostać dopasowany indywidualnie dla każdego pacjenta. Doświadczony stomatolog z pewnością zapewni Ci naturalny wygląd.
 6. Licówki można założyć na jednej wizycie, jednak nie zawsze jest to możliwe.
 7. Szlifowanie zębów nie uszkadza ich, dlatego nie musisz się go obawiać.

Nasz dentysta Szczecin wykona dla Ciebie taki zabieg, podobnie jak implanty zębów Szczecin oraz leczenie kanałowe Szczecin.