Najbardziej powszechne choroby oczu

Wzrok to zmysł w ciele człowieka, który stale narażony jest na wpływ intensywnych bodźców. Ciągłe obciążenia, na które narażone są nasze oczy sprawiają, że mogą ulegać one rozmaitym stanom chorobowym. Te dolegliwości mogą być spowodowane przez zbyt dużą ilość czasu spędzoną przed komputerem lub ekranem telefonu, a także przez bakterie lub starzenie się organizmu. Każdy z nas, niezależnie od wieku narażony jest na powstawanie chorób oczu i  wad wzroku. Jeżeli chcesz poznać najczęściej występujące choroby oczy oraz sposoby na ich zapobieganie, koniecznie zostań z nami do samego końca.

Choroby narządu wzroku – zapalenie rogówki, twardówki oraz tęczówki

Do najczęstszych chorób oczy należą takie schorzenia, jak zapalenie rogówki, tęczówki oraz twardówki. Niestety, u większości osób nie wykrywa się konkretnej przyczyny chorób oczu. Najczęściej pojawiają się one w momencie obniżonej odporności lub choroby autoimmunologicznej oraz choroby ogólnoustrojowej. Takie problemy ze wzrokiem mogą mieć swoją przyczynę także w środkach chemicznych.

Zapalenie rogówki może być powodowane przez bakterie, grzyby, pierwotniaki lub wirusy. Warto pamiętać, że jest to dolegliwość zaraźliwa. Zdecydowanie bardziej złożone jest zapalenie tęczówki, które występuje na skutek alergii, urazu, a także choroby.

Do najbardziej powszechnych objawów należy zaliczyć ból narządu wzroku, który niekoniecznie musi być zlokalizowany w jego okolicy. Występuje także zaczerwienienie oczu, które mogą też przybierać zielone i niebieskie barwy. Wśród objawów wyróżnić też można uczucie ciała obcego, zaczerwienienie gałek ocznych, łzawienie, pojawiającą się wydzielinę, pęcherzyki w okolicach oczu, światłowstręt, wytrzeszcz, a także upośledzenie ostrości widzenia.

W razie wystąpienia tego rodzaju schorzenia należy udać się do lekarza, który  zaleci odpowiednie leczenie. Aby spowolnić postęp choroby, należy stosować leki doustne lub te podawane na oko. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się owrzodzenia i zmętnienia soczewki. Takie zapalenia mają też tendencję do odnowy.

Popularne choroby oczu – odwarstwienie siatkówki

Najpopularniejsze choroby narządu wzroku to także odwarstwienie siatkówki. Jest niezwykle groźne i w niektórych przypadkach może prowadzić do pogorszenia widzenia, a nawet całkowitej utraty wzroku. Gdy tylko pojawią się pierwsze objawy, koniecznie udaj się do okulisty, który przedstawi Ci kompletny plan leczenia. Do czasu wizyty nie należy podejmować wysiłku fizycznego, gwałtownych ruchów głowy oraz oka.

Takie choroby oczu dotyczą oddzielenia się warstwy siatkówki od struktury oka. Najczęstsze objawy to męty w oku, przebłyski, zamglenia i powolnym zmniejszanie się pola widzenia. Niw występuje to jednak za każdym razem. W niektórych przypadkach stan rozwija się bardzo wolno i bez żadnych objawów. Te choroby narządu wzroku mogą być spowodowane zaawansowanym wiekiem, urazami, a także zapaleniem siatkówki.

Tak poważne choroby można leczyć laserowo oraz operacyjnie. W ciągu leczenia najważniejsza jest szybka diagnostyka.

Problemy z oczami – zwyrodnienie plamki żółtej

Zwyrodnienie plamki żółtej, czyli AMD odpowiada za widzenie centralne. To właśnie ta część oka sprawia, że obraz przez nas postrzegany jest bez zniekształceń. Takie zmiany w oku najczęściej są spowodowane wiekiem, a do najczęstszych objawów należy pieczenie oczu, dyskomfort podczas czytania i pisania, mroczek centralny, a także ogólne pogorszenie widzenia.

Większość chorób oczu tego rodzaju jest spowodowane przez nałogowe palenie papierosów, cukrzyca, nadciśnienie i otyłość. Wyróżnia się dwa rodzaje tego schorzenia, które znaczącą się od siebie różnią. Sposób leczenia polega na zastrzykach, które zatrzymują rozwój stanu chorobowego do wnętrza oka.

Osoby z czynnikami ryzyka mogą liczyć na wysoką skuteczność sposobów leczenia tej dolegliwości, które stosuje się z w znieczuleniu miejscowym.

Choroby narządu wzroku – jaskra

Jaskra to schorzenie wzroku, które może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. We wczesnym stadium można zauważyć takie objawy, jak zwężenie pola widzenia, widoczność świetlistych obręczy wokół różnych świateł. Pozostałe objawy tych chorób oczu to ból, nudności, wymioty czy zaczerwienienie oka.

Rozwój choroby postępuje bardzo szybko, a objawy na samym początku są niemal niezauważalne. Zgłaszają się do specjalisty w momencie znacznej utraty wzroku, niestety powstałe zmiany są nieuleczalne.  Leczenie jaskry odbywa się farmakologicznie, a do głównych środków zalicza się krople, zabiegi laserowe i operacyjne. Tak choroba doprowadza do utraty wzroku u osób starszych. Powstałych zmian nie da się już odwrócić, jednak można zatrzymać postęp choroby na dłuższy czas.

Najgroźniejsze choroby oczu – zaćma

Zaćma odpowiedzialna jest za większość przypadków utraty wzroku na całym świecie. Objawy chorób oczu to stopniowe zmętnienie soczewki oka, która staje się niemal przezroczysta. Zmiany w oku mogą być powodowane wiekiem, jednak mają też podłoże genetyczne.

Grupa ryzyka to osoby, które zostały dotknięte krótkowzrocznością, stanami zapalnymi oka, cukrzycą czy zaburzeniami metabolizmu. Wczesnym stadium choroby są zaburzenia widzenia z bliska czy obniżenie ostrości widzenia, które nie może zostać skorygowane przez okulary.

Leczenie zaćmy polega na stosowaniu kropel do oczu oraz wykonaniu zabiegu operacyjnego.

Zmiany w oku – zespół oka suchego

Zespół suchego oka choroba cywilizacyjna, która polega na pogorszeniu nawilżania oczu. Objawia się ona swędzeniem, pieczeniem i bólem oczu. Objawy zespołu suchego oka wynikają z przeciążenia tego zmysłu, nieprawidłowego składu łez, a także wadliwego działania gruczołów meiboma.

Leczenie zespołu suchego oka zakłada ograniczenie czasu spędzonego przed komputerem oraz stosowanie specjalistycznych kropli do oczu. Dzięki nim chore oko może liczyć na ulgę i odpowiedni poziom nawilżenia.

Leczenie chorób oczu – skuteczne leczenie

Leczenie oczu może okazać się zbędne w przypadku odpowiedniej profilaktyki. Dzięki niej wyeliminujesz wysoką częstotliwość wizyt u okulisty oraz ryzyko doprowadzenia do utraty wzroku. Przestrzegaj odpowiedniej higieny, stosuj nawilżające krople oraz spędzaj mniej czasu przed ekranami urządzeń elektronicznych. To zdecydowanie powinno pomóc.

Nasz okulista Szczecin wykona tak skomplikowane zabiegi, jak badanie wzroku Szczecin oraz leczenie jaskry Szczecin, dlatego zdecydowanie warto skorzystać z naszych usług.