Leczenie jaskry

Zmysł wzorku jest wykorzystywany przez każdego z nas na co dzień. Dzięki niemu możemy oceniać wygląd naszego otoczenia, poruszać się po przestrzeni miejskiej, podziwiać cudowne widoki oraz dzieła sztuki. W momencie, kiedy nasze pole widzenia się zmniejsza lub całkowicie zanika tracimy możliwość wykonywania tych czynności samodzielnie. Jedną z przyczyn uszkodzenia lub utraty wzroku jest jaskra – na ten moment nieuleczalna choroba wzroku. Choć dolegliwości nie da się całkowicie pozbyć, można ją skutecznie zaleczyć i cieszyć się zdrowymi oczami przez długie lata. Jeżeli chcesz poznać nowoczesne metody leczenia jaskry oraz potencjalne powikłania po operacji jaskry, koniecznie zostać z nami do samego końca!

Operacja na jaskre – na czym polega schorzenie?

Jaskra to choroba, która prowadzi do stopniowego uszkodzenia nerwu wzrokowego. Najczęściej przez bardzo długi czas na uwidaczniają się żadne objawy, a sama choroba prowadzi do progresywnego pogorszenia się widzenia. Pole widzenia ulega znacznej degradacji, a w skrajnych przypadkach może ono całkowicie zaniknąć, co prowadzi do ślepoty. Leczenie jaskry należy rozpocząć jak najszybciej, ponieważ tylko w takiej sytuacji da ono zadowalające efekty. Warto pamiętać, że wprowadzenie terapii nie jest w stanie przywrócić utraconego wzroku, jednak może zatrzymać postęp tej choroby oczu.

Upośledzenie widzenia w postaci jaskry rozwija się wraz ze stopniowym uszkadzaniem nerwy wzrokowego. Jest to spowodowane wzrastającym ciśnieniem wewnątrz gałki ocznej. W jej centrum znajduje się tzw. ciecz wodnista, która pozostaje odpowiedzialne za nawilżanie oka i chronienie go przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. W sytuacji, gdy zbyt mocno napiera ona na ścianki oka i nie jest prawidłowo odprowadzana sam nerw wzrokowy ulega zniszczeniu. W konsekwencji widzenie znacząco się pogarsza. Objawy jaskry mogą występować u osób w każdym wieku, jednak najczęściej diagnozowana jest u osób po ukończeniu 35 roku życia. Jaskra rokowania znacznie się pogarszają, gdy pacjent posiada predyspozycje genetyczne.

Jak się leczy jaskrę? Diagnostyka jaskry

Skuteczne leczenie jaskry polega m.in. na szybkim wykryciu stanu chorobowego oka. Niestety, jest to choroba, która przez bardzo długi czas nie wykazuje żadnych objawów. Zwykle leczenie wzroku rozpoczyna się od rutynowej wizyty u okulisty. Właśnie z tego powodu regularne badanie wzroku jest tak istotne.

Wśród najczęściej występujących objawów można wymienić:

  • zwężenie pola widzenia,
  • efekt halo – widzenie tęczowych smug wokół poszczególnych źródeł światła,
  • obraz za mgłą w połączeniu z uczuciem bólu,
  • przewlekły ból oka połączony z bólem głowy,
  • zaburzenia widzenia.

Czy jaskrę można wyleczyć? Leczenie farmakologiczne

Sposoby leczenia jaskry zależą w dużym stopniu od zaawansowania stanu pacjenta czy jego wieku. Skuteczne metody terapii polegają na obniżeniu ciśnienia wewnątrzgałkowego do momentu, kiedy będzie możliwe maksymalne spowolnienie lub całkowite zatrzymanie postępów choroby. Poziom ciśnienia ustalany jest indywidualnie i zależy od takich czynników, jak wyjściowa wartość ciśnienia w oku, grubość rogówki czy typu jaskry.

W przypadku jaskry można zastosować leczenie farmakologiczne w postaci czterech podstawowych grup leków. Ich zadaniem jest zmniejszenie produkcji cieczy wodnistej lub umożliwienie jej odpływu z oka. Dzięki takiemu działaniu można z powodzeniem obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Krople na jaskrę zapobiegają powstawaniu ostrego ataku jaskry, które mogą występować w zaawansowanym stadium chorobowym.

Laserowe leczenie jaskry – zabieg przeciwjaskrowy

Głównym celem leczenia jaskry jest obniżenie ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Jaskra leczenie laserowe pozostaje niezwykle skuteczne, a same zabiegi laserowe charakteryzują się tym, że zajmują tylko kilka minut i są całkowicie bezbolesne. Wyróżnia się takie zabiegi laserowe, jak trabekuloplastyka, irydotomia oraz irydotomia laserem YAG.

  1. Trabekuloplastyka – to leczenie jaskry wykonujemy, aby udrożnić drogi odpływu cieczy wodnistej z oka. Można stosować ją wielokrotnie, a sam zabieg można wykorzystać, jako zastępstwo dla kropli przeciwjaskrowych.
  2. Irydotomia – ten rodzaj terapii jaskry polega na wycięciu niewielkiego otworu w tęczówce oka, który staje się drogą odpływu dla cieczy wodnistej, a także sposobem na zmniejszenie ciśnienia w oku. Takie leczenie jaskry laserowe zapobiega zamykaniu kąta przesączania. Wysokie ciśnienie zostaje obniżone, a sam rozwój choroby opóźniony. Zabieg wykonywany jest jednorazowo.
  3. Irydotomia laserem YAG – wykonuje się ją w przypadku przewlekłego zamknięcia kąta przesączenia oka. Jest to przełom w leczeniu jaskry.

    Jaskra sposoby leczenia – leczenie operacyjne

    Gdy dotychczasowy jaskra zabieg nie przynosi zadowalających efektów, konieczne może okazać się leczenie chirurgiczne. Operacyjna metoda leczenia, podobnie jak te laserowe obniża ciśnienie w oku oraz zmniejsza ilość cieczy wodnistej. W momencie, gdy konieczna jest operacja pozostałe metody leczenia tej choroby zawiodły, a stosowanie kropli do oczu nie sprawdziło się. Chirurgia jaskry jest w tym momencie jedynym rozwiązaniem, które uchroni pacjenta przed rozwojem choroby i utratą wzroku. Zabieg nie daje szansy na wyleczenie jaskry, a na zatrzymanie postępu choroby. Leczenie laserowe lub chirurgiczne to najskuteczniejsze metody leczenia.

    Jak leczy się jaskrę? Temat leczenia jaskry

    Leczenie objawów chorobowych jest możliwe, szczególnie na początkowych etapach leczenia. Jego cena uzależniona jest od rodzaju jaskry, stanu zaawansowania choroby, wieku oraz samej budowy oka. Każdy pacjent ma prawo do podjęcia dobrowolnej decyzji do poddania się leczeniu oraz do zapoznania się z kosztorysem zabiegu. Zdecydowanie warto zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalnej kliniki okulistycznej, która zadba o Twoje bezpieczeństwo oraz komfort w trakcie leczenia.

    Nasza najlepszy okulista w Szczecinie wykona badanie wzroku Szczecin oraz leczenie zaćmy Szczecin w pełni profesjonalnie.