Stomatologia Dziecięca

stomatolog szczecin

Pedodoncja

Troszczymy się o naszych najmłodszych pacjentów. Stomatolog dziecięcy to indywidualne podejście, spokój, od lat wypracowane, skuteczne metody postępowania, które decydują o tym że mali pacjenci nabierają szybko zaufania i chętnie uczestniczą w procesie leczenia. Każda wizyta procentuje na przyszłość. Dzieci nabierają przekonania, iż leczenie stomatologiczne może być bezbolesne i przyjemne, a to w przyszłości uchroni przed strachem przed dentystą.

Przeciwdziałanie próchnicy

Jak ustrzec dzieci przed próchnicą? Najczęściej popełnianym przez rodziców błędem jest pozwalanie dziecku zasnąć z butelką. A tymczasem o higienę jamy ustnej trzeba dbać już u noworodków. Wystarczy po posiłku przemyć dziąsła dziecka gazą nasączoną wodą albo roztworem z rumianku, tak żeby usunąć resztki jedzenia. I pamiętajmy, że są dzieci odporne na próchnicę, a inne mogą się jej nabawić błyskawicznie.

Higiena jamy ustnej dzieci – rady

Kiedy dziecko musi już mieć swoją szczoteczkę do zębów? Kiedy skończy rok. Powinna być z miękkiego tworzywa i dopóki nie nauczy się porządnie płukać ust, nie powinno używać pasty. Nawyk mycia zębów muszą mu wpoić rodzice czy opiekunowie, którzy nie powinni zapominać o kontrolowaniu go, nawet do 10. roku życia. Pewnie, że to dla nas męczące, ale dzięki temu dziecko może uniknąć próchnicy czy kłopotów z dziąsłami.

Jak długo i jak często myć zęby? Przynajmniej dwa razy dziennie po dwie minuty. Idealnym rozwiązaniem byłoby umycie ich po każdym posiłku, ale nie zawsze jest to możliwe. Co do techniki, to najlepiej skonsultować się ze stomatologiem. I nie przyzwyczajajmy dzieci do częstego jedzenia słodyczy, ich nadmiar w diecie to jedna z głównych przyczyn próchnicy i przedwczesnej utraty zębów mlecznych.

A lakierowanie? Zawierającym fluor lakierami pokrywa się wszystkie zęby dziecka, tak aby zapewnić mu lepszą ochronę przed próchnicą. Zabieg powtarza się co pół roku, przy agresywnej chorobie co trzy miesiące, trwa on około 15 minut.

Czy dzieci mogą polubić dentystę? Cóż, jeśli ktoś dłubie nam w zębach i czasami sprawia ból, to nie jest to przyjemne. Żeby leczyć dzieci, trzeba je lubić, bo to trudni pacjenci. Wyczuwają brak sympatii ze strony lekarza, czasem ciężko im wytłumaczyć, że robimy coś dla ich dobra. Często jednak winę za negatywny stosunek do stomatologa ponoszą rodzice. Przyprowadzają do nas rozdrażnione dzieci z bolącymi zębami, po jednej czy dwóch nieprzespanych nocach. I wtedy pierwsza wizyta u stomatologa jest dla nich szokiem.

01
2. _DSC4748-Edit Pola i Mariusz

Strach dziecka przed dentystą

Trzeba je więc do dentysty przyzwyczaić? Właśnie. Znam rodziny, w których rodzice na kontrolę stomatologiczną przychodzą razem z dziećmi. Widząc matkę czy ojca na fotelu, uspokajają się, łatwiej je przekonać, że powinny ich naśladować. Nie powinniśmy też dzieciom mówić, że nie będzie bolało i że to tylko na chwilę, ale po prostu oswoić je z wizytami w gabinecie dentystycznym. Jeśli naprawdę dziecko boi się bólu, zawsze można zastosować znieczulenie. Choć też nie ma sensu domagać się go przy każdej okazji, bo zastrzyk również nie jest przyjemny.

Kiedy przyprowadzić dziecko na pierwsza kontrolę? Między 2. a 3. rokiem życia. Lekarz pokaże dziecku fotel, narzędzia, doradzi, jak prawidłowo myć zęby. Rodzice powinni pamiętać o wizytach co pół roku, tym bardziej że nie zawsze mogą liczyć na kontrole stomatologiczne w szkole czy przedszkolu, nikt więc ich nie wyręczy. I warto zwrócić się albo do stomatologa dziecięcego, albo do lekarza, który leczy całą rodzinę, o ile on będzie chciał przyjąć małego pacjenta. Bo nie każdy chce leczyć dzieci.

W jakim wieku zacząć leczenie ortodontyczne? Odpowiedź na pytanie w jakim wieku rozpocząć leczenie ortodontyczne nie jest prosta. Są wady zgryzu które trzeba leczyć wcześnie, już od czwartego, piątego roku życia. Typowym przykładem takiej wady jest zgryz krzyżowy boczny. Wczesne leczenie takiej wady zapobiega zmianom w stawach skroniowo-żuchwowych i asymetrii żuchwy.

Jednak większość wad najlepiej leczy się w okresie najszybszego wzrostu dzieci. U dziewczynek zaczyna się on około jedenastego roku życia i trwa mniej więcej dwa lata. U chłopców maksimum wzrostowe przypada między trzynastym a piętnastym rokiem. W tym okresie leczenie ortodontyczne jest najszybsze i najskuteczniejsze.