Leczenie, profilaktyka i stomatologia zachowawcza

Nasi doświadczeni stomatolodzy oferują kompleksową i w pełni profesjonalną opiekę w zakresie stomatologii zachowawczej oraz profilaktyki.

Każdemu pacjentowi zgłaszającemu się do naszego Centrum zapewniamy zakres dokładnych badań opartych na najnowocześniejszych metodach oraz indywidualny plan leczenia dostosowany do potrzeb i wymagań. Dysponujemy sprzętem umożliwiającym pełną diagnostykę uzębienia:

Skaling

Czyli usuwanie kamienia nazębnego przy użyciu urządzeń ultradźwiękowych.

Polishing

Polerowanie powierzchni zębów oraz korzeni w celu zminimalizowania szorstkości sprzyjającej odkładaniu się kamienia i osadu.

Lakowanie

To inaczej wypełnianie bruzd i zagłębień zdrowych zebów półpłynnym materiałem światłoutwardzalnym z dodatkiem fluoru w celu zabezpieczenia przed próchnicą.

img4
02

Piaskowanie

Zabieg mający na celu usunięcie przebarwień, osadu za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem z dodatkiem dwuwęglanu sodu. Stosuje się także jako przygotowanie przed wybielaniem zębów oraz jako uzupełnienie skalingu. W naszym Centrum posiadamy smakowy “piasek” dzięki czemu sam zabieg staje się przyjemniejszy dla pacjenta.

Fluoryzacja

Lakierowanie – zabieg polega na pokryciu szkliwa zębów warstwą fluoru w stężonej postaci w celu wzmocnienia, co skutkuje zwiększeniem odporności na próchnicę. Ponadto fluor znosi nadwrażliwość i zmniejsza odkładanie się płytki nazębnej

Kamera wewnątrzustna

Dzięki niej możliwa jest pełna wizualizacja wnętrza jamy ustnej pacjenta na monitorze mająca na celu przedstawienie jakie zabiegi są wymagane oraz pokazanie efektu końcowego po leczeniu.

Radiowizjografia

Umożliwia nam szybką i dogłębną diagnozę poprzez uzyskanie cyfrowego obrazu. Zaletą tego badania jest przede wszystkim znaczna redukcja dawki promieniowania (80-90%)

Pantomogram

Zdjęcie pantomograficzne obrazuje nam wszystkie zęby oraz okoliczne struktury anatomiczne. Jest bardzo przydatne przy ocenie ogólnego stanu uzębienia, planowaniu leczenia oraz ocenie efektów.

Wypełnienia światłoutwardzalne

Stosujemy najlepsze materiały wiodących firm do wypełnień ubytków. Dostępne są one w pełnej gamie odcieni co pozwala na idealne dopasowanie kosmetyczne do tkanki zęba, a także funkcjonalne odtworzenie brakującego fragmentu.

Odbudowa zęba – wkładu standardowego

Tego typu odbudowę wykonujemy w sytuacji, gdy istnieje prawdopodobieństwo złamania słabego, martwego zęba. Polega ona na wkręceniu wkładu tytanowego do kanału, zacementowaniu i odbudowie za pomocą materiałów światłoutwardzalnych.

Odbudowa zęba – wkład z włókna szklanego

Dzięki tego typu wkładom możliwa jest odbudowa martwego zęba mająca na celu wzmocnienie korzenia i korony, przy zachowaniu pełnej estetyki wykonania.

Wypełnienia typu inlay, onlay

Stanowią uzupełnienia samodzielne, idealnie rekonstruujące kształt zęba oraz jego barwę. Są wyjątkowo trwałe, odporne na ścieranie, nie ulegają przebarwieniom. Wykonuje się je przy współpracy z technikiem dentystycznym, a następnie osadza w odpowiednio przygotowanym ubytku.

W jaki sposób możesz zadbać o mocne szkliwo zębów?

Szkliwo na zębach jest najtwardszą substancją w ciele człowieka chroniącą zęby przed dostaniem się do wewnątrz zarazków i zepsuciem. Niestety szkliwo i zęby niektórych ludzi są słabsze, przez co zęby często się psują mimo ich częstego mycia i płukania. Jak zatem wzmocnić szkliwo i uniknąć częstych wizyt u dentysty?

  • PRZESTAŃ PIĆ NAPOJE GAZOWANE – Najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić dla swojego szkliwa, oprócz częstego mycia zębów i płukania jamy ustnej jest wyeliminowanie z menu wszystkich napojów gazowanych (Cola, Fanta, Sprite itp). Napoje gazowane zawierają kwas fosforowy, który zakłóca przyswajanie wapnia przez organizm, wypłukuje go z kości i w konsekwencji powoduje ubytki w szkliwie zębów. Im więcej pijesz napojów gazowanych tym bardziej szkliwo staje się cieńsze, bardziej kruche a zęby żółkną i się psują. Poza tym kwas fosforowy szkodzi zębom nie tylko od wewnątrz ale i od zewnątrz a mianowicie: ph śliny jest zasadowe i wynosi 7,4. Napoje gazowane są skrajnie kwaśne (właśnie przez obecność kwasu fosforowego) i ich ph wynosi 2 (100 tyś razy kwaśniejsze od wody). Picie napojów gazowanych pozostawia więc w ustach kwaśny osad, który obniża naturalną zasadowość śliny. Zaistniały tutaj brak równowagi zostaje przywrócony przez nasz organizm. Jak? Aby zneutralizować kwaśne ph organizm zabiera z zębów jony wapnia znacznie osłabiając w ten sposób szkliwo
  • UNIKAJ SŁODYCZY I SŁODZONYCH NAPOJÓW – Cukier (również zawarty w napojach gazowanych, ale również w napojach niegazowanych) jest olbrzymim wrogiem zębów i szkliwa. Bakterie żyjące w naszej buzi żywią się cukrami a następnie przetwarzają je w kwasy, które rozpuszczają szkliwo zębów. Zatem im mniej będziesz jeść i pić słodkich rzeczy, tym będziesz mieć mocniejsze szkliwo.
  • PIJ WIĘCEJ MLEKA I JEDZ JAJKA – Mleko może zrobić bardzo wiele dobrego dla twoich zębów i kości. Wszystkie produkty mleczne (z wyjątkiem masła) są wspaniałym źródłem wapnia. Poza tym mleko zawiera również witaminę D, dzięki której wapń jest lepiej wchłaniany przez organizm. Mleko ma również właściwości zobojętniające kwas dzięki czemu jego picie pomaga neutralizować kwas pochodzący z innych produktów żywnościowych (kwasy osłabiają szkliwo zębów). Źródłem wapnia oprócz mleka i jaj są również: sardynki w oleju (a głównie to ich ości, dlatego należy je jeść z ościami), żółte sery, szczypiorek, natka pietruszki, rośliny strączkowe, pestki słonecznika, ziarna sezamu, orzeszki laskowe, ziemne, migdały, figi.
  • WYJDŹ NA SŁOŃCE – Każdy promień słońca, który dotyka twojej skóry pomaga organizmowi wyprodukować witaminę D. Witamina D ułatwia organizmowi przyswajanie wapnia, a wapń jest głównym budulcem szkliwa i kości.
  • PIJ ZIELONĄ HERBATĘ – Naukowcy jeszcze nie odkryli dlaczego kobiety, które piją co najmniej 5 razy w tygodniu zieloną herbatę mają mocniejsze kości, jednak z całą pewnością zielona herbata ma wpływ na odbudowę zarówno kości jak i szkliwa zębów. Zielona herbata ma w sobie trochę witaminy D i fluor, jednak istnieje teoria, że herbata ta sama w sobie działa tak jak witamina D czyli pomaga w przyswajaniu wapnia przez organizm. Zwykła herbata również tak działa, jednak jest jeden problem – czarna herbata pozostawia ciemny osad na zębach.
  • ŻUJ GUMY BEZ CUKRU – Jedną z rzeczy, która jest bardzo dobra dla twoich dziąseł, zębów i szkliwa jest ślina. Ślina nie tylko nawilża jamę ustną, ale również zawiera wapń, fosfor i wiele innych zdrowych składników. Dzięki przepływowi śliny, zęby znajdują się stale w nasyconej kąpieli mineralnej. Najlepszym sposobem na pobudzenie wydzielania śliny jest żucie czegoś. Żucie gumy z cukrem nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo jak wcześniej zostało wspomniane, cukier jest pożywką dla bakterii w naszych ustach. Zatem trzeba żuć gumy bez cukru!