Zdrowy i zadbany uśmiech to nasza wizytówka, która najczęściej jest jedną z pierwszych rzeczy, na które zwracają uwagę obcy nam ludzie. Zdecydowanie warto dbać z zdrowie swojej jamy ustnej, aby unikać takich problemów, jak próchnica, zapalenie dziąseł czy ból zęba. Wizyta u stomatologa często wiąże się z pewnym dyskomfortem, a w skrajnych przypadkach przybiera formę dentofobii. Jest to nic innego, jak strach przed wizytą u stomatologa. Jest to przypadłość, która dotyka osoby w każdym wieku, jednak można sobie z nią dość łatwo poradzić. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, koniecznie przeczytaj poniższy wpis do końca.

Jak pokonać strach przed wizytą w gabinecie stomatologicznym? Dentofobia przyczyny

Aby móc w pełni pokonać paniczny strach przed dentystą, w pierwszej kolejności należy poznać przyczyny samego lęku. Może być on powodowany przez:

 1. Przykre doświadczenia z okresu dzieciństwa – zdecydowanie najczęstszy powód.
 2. Negatywne relacje bliskich osób, które związane są z leczeniem w gabinecie dentystycznym.
 3. Postawa rówieśników, który z jakiegoś powodu stronią od wizyt u lekarza dentysty.
 4. Posiadanie określonego typu osobowości, który związany jest z silnym odczuwaniem stresu lub silnego dyskomfortu.
 5. Specyficzną reakcję zmysłów na dźwięk poszczególnych sprzętów stomatologicznych lub zapach, który panuje na fotelu dentystycznym.
 6. Naruszenie strefy osobistej, która związana jest z wizytą w gabinecie dentystycznym.
 7. Paniczny lęk, który wywołuje forma podania znieczulenia (strzykawka z igłą).

Strach przed wizytą u dentysty może być wywoływany też przez osobiste traumy, których doświadcza niewielki procent społeczeństwa. Kwestia przyczyny fobii pozostaje aspektem bardzo indywidualnym.

Strach przed stomatologiem – dentofobia objawy

Lęk przed dentystą charakteryzuje się bardzo szerokim spektrum objawów, które może odczuwać pacjent dotknięty tym zaburzeniem. Strach związany jest nie tylko z niechęcią podjęcia leczenia stomatologicznego, ale także obawą przed dźwiękiem sprzętu dentystycznego czy atmosferą panującą w gabinecie.

Dentofobia to paniczny lęk, który może występować zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. W przeciwieństwie do najmłodszych, osoby dorosłe, które odczuwają paniczny lęk przed dentystą nie są kontrolowane przez innych. Taki stan rzeczy może powodować liczne infekcje jamy ustnej, które generują ogromny ból w tej części działa. Dentofobia może być tak zaawansowana, że osoba nią dotknięta nie podejmuje leczenia stomatologicznego przez długie lata. Unikanie wizyt kontrolnych, a nawet sama rozmowa z dentystą może powodować panikę u osób odczuwających lęk.

Lęk przed wizytą u stomatologa związany jest z irracjonalnym lękiem, który może zostać wywołany przed bodźce, które nie są bezpośrednio związane z genezą lęku. Dodatkowo fobia przed dentystą jest najpopularniejszą fobią, zaraz po lęku wysokości.

Jak przestać bać się dentysty? Dentofobia leczenie

Nie istnieje jeden uniwersalny powód, który jest w stanie całkowicie wyeliminować strach przed bólem u stomatologa. Wynika to z różnorodności samej przyczyny fobii oraz jej ogólnego charakteru. Można zastosować szereg wskazówek, które mają szansę pomóc Ci z tą przykrą dolegliwością.

 1. Wybór odpowiedniego dentysty – postaraj się znaleźć specjalistę, przy którym poczujemy większy komfort oraz swobodę. W takiej sytuacji warto skorzystać z poleceń bliskich, ponieważ potencjalnie mogą oni polecić Ci dentystę z miłym usposobieniem do pacjenta oraz nowoczesnymi metodami leczenia.
 2. Wiedza dotycząca leczenia – osoby cierpiące na dentofobię powinny odbyć szczerą rozmowę z dentystą, podczas której powiedzą głośno o swoich lękach o obawach. Szczegółowe omówienie poszczególnych etapów leczenia w obrębie jamy ustnej może stopniowo ograniczać strach i sprawiać, że leczenie zębów stanie się nieco bardziej komfortowe. Stomatolog Szczecin z pewnością rozwieje Twoje wątpliwości.
 3. Rozmowa z psychologiem – lęk przed wizytą u dentysty może być leczony u psychologa. Rozmowa o swoich obawach i negatywnych emocjach może być bardzo pomocna w leczeniu fobii. Zdecydowanie warto umówić się na wizytę u profesjonalisty, który stopniowo pomoże Ci wyleczyć lęk przed leczeniem Twojego stanu uzębienia.
 4. Zmniejszanie stresu –  strach przed dentystą dotyczy nie tylko działań o obrębie jamy ustnej, ale także samego pobytu w gabinecie stomatologicznym. Aby ograniczyć paniczny strach przed wizytą, w jej trakcie możesz słuchać swojej ulubionej muzyki lub zabrać na nią swoją przyjaciółkę lub mamę. Będzie to doskonałe wsparcie dla pacjentów odczuwających lęk, którzy będą mieć szansę, aby poczuć się nieco bardziej komfortowo. Ostatecznym sposobem na ograniczenie stresu przed wizytą będzie zażycie środków uspokajających.

Sprawdź nasze wybielanie zębów Szczecin oraz usługi stomatolog dziecięcy Szczecin.